Menu
K
P

 

ПЪРВИЯТ ОТШЕЛНИК В ЧЕХИЯ СВ. ИВАН ЧЕШКИ Публикувано от Пастир на 24.6.2021
Начало >>

+ Ставр. иконом Димитър Македонов

По запазени данни в летопис от 1205 г. първият отшелник в Чехия е св. Иван Чешки. Според същия писмен извор около 880 г. Иван, син на хърватския княз Гестимулус решил да се посвети на пустинен живот. След като обходил много мгоместа, избрал си в светоянските пещери под голяма скала пещера и се установил в нея. Днес малката община, която се намира на 4 км от град Бероун в Средна Чехия и на 30 км от Прага се нарича Свети Ян под скалата.

Един ден княз Борживой Тетински от известния род Пржемисловци, дал много князе и крале на чешкия народ, излязъл на лов за мечки. Но кучетата му подгонили една сърна, която се спряла на брега на река Миз и се бранела от кучетата. Княз Борживой слязъл от коня и я пробол с меча си, но внезапно от вимето й започнало да тече мляко, което изненадало много княза и тези, които го придружавали. В този момент от скалата излязъл величествен мъж , който здраво държал в ръката си тояга, бил бос, облечен в груба дреха, с извънредно дълги коси и вежди, които се спускали над очите му. Той се обърнал към княза с въпрос: Защо уби моето животно?Князът се стреснал, но събрал сили и попитал: заклевам те в името на Иисуса Христа, лош или добър човек си? Мъжът отговорил: Човек съм и недостоен служител на Иисуса Христа, а тук живея в името на Света Троица, с помощта на Иисуса Христа, Света Богородица и свети Йоан Кръстител! На молбата той му показал пещерата, в която живеел, казал му своето име Иван и това на родителите си – Гестимулус и Елисавета. А така също, че живее в пещерата четиридесет и две години и никога не я напускал. Млякото, което му давала сърната му служело за прехрана. Князът не искал да вземе убитата от него сърна, но св. Иван му казал да я отнесе със себе си и месото й да раздаде на бедни, за да се молят на Бога за техните души.

Когато князът се завърнал в замъка си Тетин, рзказал на жена си Людмила (бъдещата св. мъч. Людмила Чешка) за необикновената среща с този свят човек.  А другия ден князът изпратил един църковен служител и шест други мъже да помолят св. Иван да посети Тетин. Те го качили на едно осле и се отправили за Тетин, където с голяма почит той бил посрещнат от княз Борживой и жена му Людмила. Приели го в замъка и му предложили храна , но той не вкусил нищо, благословил двамата и се върнал в пещерата си, придружен от същите мъже. Преди това помолил свещеника при замъка, Павел, да се върне след три дни и отлужи света литургия в пещерата му. Когато той дошъл, св. Иван се изповядал и му разказал за своя произход и че обикнал пустинническия живот още от младини и, след като се разделил с родителите си, дълго време обикалял много планини, където да се установи, докато ангел Божий не го довел и му показал скалата, в която трябва да се засели. В продължение на две години зли духове го нападали и измъчвали. Но когато решил да напусне пещерата, явил му се св. Йоан Кръстител и му казал: Иване, къде отиваш? Той му отговорил, че зли духове го измъчват и не му дават покой.

Св. Йоан Кръстител му казалда се върне в пещерата и му дал кръст с който да прогонва злите духове. Той се върнал в пещерата и, въпреки че бил подлаган от сатаната и неговите служители на изпитание, той ги прогонвал със светия кръст.

След като се причастил с тялото и кръвта на Господа Иисуса Христа, три дни след това починал и бил погребан съгласно желанието му на това място в скалата, където преживял целия си пустиннически живот.

След смъртта на св. Иван княз Борживой построил на това място храм, посветен на Рождението на Св. Йоан Кръстител. В този храм се предполага, че са запазени част от мощите на св. Иван Чешки. Още през Х в. Неговата пещера била издигната в култ, който достигнал своя връх през ХVII в., а в ХVIII в. Неговият гроб станал място за поклонение. Непосредствено пред пещерата тече и освежава поклонниците вода на извора Иванка, извиращ от пещерата. На водата от извора се приписва чудодейна сила. В тайнствената атмосфера на пещерата се намират проходи, които които крият спомени за светия пустинник: издяланото в камък легло на светеца, камък с ясно отчетливи отпечатъци от усърдното коленичене по време на молитва. Два отвора в скалата имат интересен произход: единият възникнал, когато св. Иван се опрял на скалата и тя се отместила, за да не го нарани, а другият отвор в тавана се нарича Дяволската дупка,  през която отшелникът прогонвал злите духове, когато го изкушавали. Днес тези, които не се плашат от изкачване на скалата, се възнаграждават от прекрасен изглед, който се открива към околността с живописния път на река Бероунка, извиваща се около скалите. Красотата на природата все повече почитатели на свети Иван (Ян) под скалата, които търсят неговата молитвена помощ пред Бога.

Православната църква в Чехия празнува паметта на св. Иван Чешки на 25 юни.

Тропар на св. Иван Чешки 

Когато в тъмнината на неверието живееше народът, явил се в пустинята ангел Божий и свидетелствал за Христовата Православна вяра. Многопочитани свети Иване Чешки, моли Христа Бога да укрепи наследието на отците ни и спаси нашите души.

***  

Тексът е от + ставр. ик. Димитър Македонов, подарен лично от него на един от авторите на сайта

Разрешава се препечатване след коректно посочване името на сайта

Обратно

2016 pastir.bg